V dňoch 25. – 26. októbra 2024 sa v Žiline na Úrade Žilinského samosprávneho kraja konala konferencia Fórum vidieka s podtitulom Inteligentné vidiecke komunity v digitálnej ére. Udalosť prilákala predstaviteľov verejného sektora, odborníkov na rozvoj vidieka a zástupcov občianskych iniciatív, ktorí sa venovali otázkam digitalizácie a modernizácie slovenského vidieka.

Úvodné slová patrili Erike Jurinovej, županke ŽSK, a Márii Behanovskej, zakladateľke fóra, ktorá zdôraznila význam rozvoja vidieckych komunít v kontexte technologického pokroku. Na podujatí prebehlo aj slávnostné podpísanie memoranda o spolupráci medzi Žilinským samosprávnym krajom a Vidieckym parlamentom mladých na Slovensku, čím sa položili základy pre intenzívnejšie zapojenie mladých ľudí do rozvoja vidieka.

Jedným z kľúčových rečníkov bol Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorý hovoril o realizácii digitálnej Európy a potrebe spravodlivejšej a inkluzívnej únie. Diskusia o inováciách a technologických riešeniach pokračovala v rámci panelovej diskusie, kde sa prítomní odborníci a politici venovali možnostiam zlepšenia infraštruktúry a podmienok života na vidieku.

Medzi zaujímavé body programu patrila prezentácia Zuzany Palkovej na tému digitalizácie vidieka, ako aj vystúpenia zahraničných hostí. Leo Ficuta z Rumunska predstavil koncept Európskej mládežníckej dediny, zatiaľ čo Kim Smedslund z Fínska prezentoval úspešné príklady tzv. Smart villages, teda inteligentných dedín, ktoré už efektívne využívajú moderné technológie na zlepšenie kvality života svojich obyvateľov.

Dôležitým aspektom konferencie bola aj výmena skúseností v oblasti automatizácie a vzdelávania, o čom hovoril Michal Žarnay zo spoločnosti INOVIA. Erika Jankajová predstavila 5 misií Európskej únie a ich rolu v rozvoji miestnych komunít, čím poukázala na možnosti čerpania zdrojov pre slovenské regióny.

Účastníci mali príležitosť diskutovať o špecifických otázkach na workshope, kde sa zaoberali témami ako postavenie žien na vidieku, práca s mládežou či princípy Smart villages. Každá skupina následne prezentovala svoje výstupy, ktoré priniesli nové nápady a podnety pre ďalší rozvoj slovenského vidieka.

Na druhý deň sa účastníci vydali na exkurziu po regióne, kde sa stretli s predstaviteľmi miestnych komunít a navštívili ukážkové projekty v oblasti rozvoja vidieka. Program zahŕňal návštevu obcí Bešeňová a Ludrová, prehliadku remeselného pivovaru a ďalších lokálnych prevádzok, ktoré úspešne prepájajú tradíciu s inováciou.

Konferencia Fórum vidieka 2024 poukázala na význam spolupráce a inovácií v digitálnej ére a ponúkla konkrétne príklady, ako môže slovenský vidiek napredovať smerom k moderným, udržateľným a inkluzívnym komunitám.

Medzi účastníkmi podujatia nechýbalo ani Regionálne centrum Žilina. Zástupcovia centra využili príležitosť konferencie na získanie aktuálnych informácií o možnostiach rozvoja slovenského vidieka. Svojou účasťou mali záujem lepšie pochopiť nové výzvy a príležitosti, ktoré môžu byť kľúčové pre budúce projekty na podporu miestnych komunít.