Minister investícií Richard Raši dnes spolu so štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom v Poľsko-slovenskom dome v Bardejove predstavili úspechy programov cezhraničnej spolupráce Interreg. Eurofondy z týchto programov už dve dekády pomáhajú zlepšovať život občanov v pohraničných oblastiach Slovenska.

„Dnes sme mali rokovania so zástupcami mesta Bardejov, no dnešný deň nie je len regionálny. Je špeciálny v tom, že je venovaný cezhraničnej spolupráci. Po stretnutí v Bardejove sa presúvame do Poľska, kde strávime dnešný a zajtrajší deň rokovaniami so zástupcami samospráv, združení a všetkými, ktorí sa podieľajú na cezhraničných projektoch, aby sme sa inšpirovali príkladmi dobrej praxe,“ povedal na úvod minister investícií Richard Raši.

Slovensko má s Českom, Poľskom, Rakúskom, Maďarskom, ale  aj Ukrajinou výbornú cezhraničnú spoluprácu. Za minulé programové obdobie bolo po celom Slovensku v rámci programov Interreg podporených takmer 600 projektov za viac ako 600 miliónov eur.

„Táto, už takmer dve desiatky rokov trvajúca spolupráca je dôkazom toho, že hranice nás nerozdeľujú, ale spájajú. Programy Interreg patria v čerpaní eurofondov k najúspešnejším. Prispievajú k rozvoju infraštruktúry, cestovného ruchu, kultúry, budovaniu cyklotrás a mnohých ďalších sfér. Pokrývajú všetky kraje Slovenska a pomáhajú rozvoju pohraničných oblastí,“ vysvetlil Raši.

Okres Bardejov a celý Prešovský samosprávny kraj aktívne podporuje najmä program Interreg Poľsko-Slovensko.

„V ňom bolo za minulé programové obdobie vyčerpaných takmer 99 % všetkých finančných prostriedkov z viac ako 178 miliónovej alokácie. Podporili sme 90 štandardných projektov a viac ako 450 mikro-projektov v rámci Fondu malých projektov, ktorý pomáha aj tým najmenším obciam, aby sa mohli zapojiť a rozvíjať svoje územie,“ informoval minister Raši.

V okrese Bardejov bolo z programu Interreg Poľsko-Slovensko realizovaných 7 projektov za viac ako 12 miliónov eur. Tieto projekty prispeli k zlepšeniu dopravy a zvýšeniu dopravnej bezpečnosti, príspevok z fondov EÚ bol využitý i na vznik nových kultúrnych centier, revitalizáciu parku, ale aj výstavbu cyklochodníkov.

Navyše sa za 12 miliónov eur realizovali dva projekty, ktoré sa týkali dobudovania cestnej infraštruktúry na poľskej a slovenskej strane. V rámci týchto projektov bolo urobených viac ako 30 km ciest. Slovenská časť pokrývala rekonštrukciu cesty medzi Prešovom a Bardejovom, ktorá bola v minulosti  tankodromom. V samotnom Bardejove sa zasa podporila rekonštrukcia kultúrnej pamiatky – Kláštora Františkánov, ktorý bol v havarijnom stave a vzniklo tam centrum remesiel s mnohými dielňami. Významnou je aj investícia v oblasti cestovného ruchu, konkrétne do cyklochodníkov a cyklociest, ktorá prispela k tomu, aby sa postupne dokončil okruh 250 km cyklociest okolo Tatier prechádzajúci tak cez Slovensko, ako aj Poľsko,“ uviedol Raši.

V novom programovom období je na cezhraničnú spoluprácu v programe Interreg PL-SK vyčlenených viac ako 162 mil. eur a 67 % z tejto alokácie je už rozdelených v 47 projektoch. Sú to napríklad projekty na boj proti živelným pohromám a odstraňovanie ich následkov či rekonštrukcie ciest v Prešovskom kraji za viac ako 22 miliónov eur, ale aj projekty na podporu kultúry a cestovného ruchu.

„Pred voľbami sme sľúbili obyvateľom, že pohraničie nebude perifériou, ale vstupnou bránou na Slovensko a ideme presne podľa toho, čo sme avizovali. Žiadna jazyková bariéra, ale obrovská túžba ľudí v pohraničí a spokojnejší život je presne to, na čo nasmerujeme tieto investície. Zo 79 našich okresov je až 36 z nich prihraničných. Tu v Prešovskom samosprávnom kraji 60 % miest a obcí intenzívne spolupracuje s partnermi v Poľsku. Dnes mierime práve tam aj preto, aby sme na úrovni tamojšieho združenia obcí diskutovali aj o tom, akým spôsobom na Slovensku vieme nastaviť a už na jeseň vyhlásiť prvé výzvy na centrá zdieľaných služieb, ktoré v praxi budú znamenať, že jeden úradník pod jednou strechou bude vykonávať agendu pre viacero obcí,“ vysvetlil štátny tajomník Michal Kaliňák.

V rámci programov cezhraničnej spolupráce Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR participuje na piatich programoch, z toho dva priamo riadi. „Musím konštatovať, že v programe Slovensko – Česko máme v tejto chvíli schválené projekty, ktoré sú vo výške približne 73 % z celkovej alokácie a z 83 programov cezhraničnej spolupráce, ktoré sú v Európe, sme na popredných priečkach, čo sa týka čerpania. Rovnako v druhom programe, ktorý riadime, Slovensko – Rakúsko, je rozdelených viac ako 50 % alokácie programu,“ ozrejmil na záver generálny riaditeľ sekcie európskej územnej spolupráce Martin Hudzík.