Dokumenty :
- Príloha výzvy – Identifikácia synergických a komplementárnych účinkov (aktualizácia 30.8.2024)
- Synergická tabuľka (aktualizácia 31.7.2023)
- Systém implementácie synergií a komplementarít (verzia 2.0)
- Štatút RV pre synergie (aktualizácia 16.5.2024)
- Štatút a rokovací poriadok MKP (účinný od 12.4.2024)
- Aktualizovaný prehľad synergií a komplementarít
- Prepojenie PSK na európsky semester
- Hodnotiaca správa za rok 2023
Koordinácia a zabezpečenie synergických účinkov medzi fondmi EÚ na jednej strane a Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti na strane druhej, ako aj ostatnými nástrojmi podpory EÚ a SR sa vykonáva na základe realizácie požiadaviek vyplývajúcich z nariadení Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Na národnej úrovni sú požiadavky na koordináciu a zabezpečenie synergických účinkov vykonávané v súlade so zákonom č. 121/2022 Z. z o príspevkoch z fondov EÚ a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákonom č. 368/2021 Z. z. o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákonom č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Cieľom koordinácie a zabezpečenia synergických účinkov je maximalizácia prínosu investícií zrealizovaných prostredníctvom fondov EÚ, vzájomné prepojenie intervencií a ich kombinovanie s inými nástrojmi a mechanizmami podpory EÚ a SR doplnkovým spôsobom a eliminácia vzniku potenciálnych duplicít vo financovaní operácií.
Koordinácia a zabezpečenie synergických účinkov sa na národnej úrovni realizuje prostredníctvom Programu Slovensko 2021 – 2027 (PSK) v rámci Partnerskej dohody Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027 pre fondy EÚ, ako aj jednotlivých operačných programov v rámci Partnerskej dohody SR 2014 – 2020 pre EŠIF a prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR (POO) a iných finančných nástrojov EÚ.
Koordináciu synergií vykonáva MIRRI SR, Sekcia riadenia Programu Slovensko a koordinácie fondov EÚ, v spolupráci s Úradom podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov ako Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou (NIKA). MIRRI SR a NIKA spoločne vytvorili mechanizmus pre koordináciu a zabezpečenie synergických účinkov medzi fondami EÚ, EŠIF, Plánom obnovy a odolnosti SR a ostatnými nástrojmi podpory EÚ. Základom tohto mechanizmu je synergická tabuľka, v ktorej sú zadefinované synergie, komplementarity, ako aj deliace línie medzi plánovanými opatreniami v rámci Partnerskej dohody Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027/Programu Slovensko 2021 – 2027 a opatreniami Plánu obnovy a odolnosti SR. Synergie, komplementarity a deliace línie sú spracované pre päť tematických oblastí verejných politík: zelená ekonomika, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie, zdravie a efektívna verejná správa vrátane digitalizácie. Gestori synergií na MIRRI SR (Sekcia riadenia Programu Slovensko a koordinácie fondov EÚ), NIKA a Riadiaci orgán Programu Slovensko 2021-2027 aktualizujú podľa potreby štruktúru a obsah tabuľky tak, aby odrážala podrobnejšiu úroveň reforiem a investícií na úrovni aktivít Plánu obnovy a odolnosti SR a Programu Slovensko 2021 – 2027. Zároveň prebieha spolupráca medzi Riadiacim orgánom Programu Slovensko 2021 – 2027, jeho sprostredkovateľskými orgánmi (SO) a vykonávateľmi Plánu obnovy a odolnosti SR s cieľom identifikovať synergie až na úroveň opatrení a aktivít v rámci ich kľúčovej oblasti.
Dôležitou súčasťou koordinačného mechanizmu je Riadiaci výbor pre koordináciu a zabezpečenie synergických účinkov medzi fondmi Európskej únie, európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi, Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti a ostatnými nástrojmi podpory EÚ (RV). Riadiaci výbor je zriadený na úrovni MIRRI SR v súčinnosti a so súhlasom Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov tak, aby boli naplnené požiadavky Partnerskej dohody Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR. Činnosť, členovia, zloženie a proces posudzovania synergií a komplementarít sú zadefinované v štatúte Riadiaceho výboru.
Synergie a komplementarity výziev Programu Slovensko 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR sa posudzujú pred ich vyhlásením, pričom Riadiaci orgán/SO/vykonávatelia Plánu obnovy a odolnosti SR špecifikujú synergické efekty v samotnej výzve. Riadiaci orgán/SO/vykonávatelia predložia každú výzvu pred jej vyhlásením sekretariátu Riadiaceho výboru. MIRRI SR v spolupráci s NIKA posúdia synergické a komplementárne aspekty každej výzvy. Posúdenie vychádza zo synergickej tabuľky pre opatrenia Programu Slovensko 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR. Sekretariát Riadiaceho výboru vypracuje k synergickým a komplementárnym účinkom výzvy spoločné stanovisko MIRRI SR a NIKA, ktoré je zasielané príslušným predkladateľom výzvy v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027 a Plánu obnovy a odolnosti SR. Uvedené sa týka aj výzvy na predkladanie projektových zámerov. Emailová adresa, na ktorú je potrebné zasielať výzvy na kontrolu z hľadiska synergií je synergie27@mirri.gov.sk
Súčasťou koordinačného mechanizmu synergií je aj Medzirezortná koordinačná platforma pre synergie a komplementarity (MKP), ktorá je poradným, pracovným, koordinačným a komunikačným orgánom Riadiaceho výboru, ktorý zabezpečuje koordináciu synergických účinkov a komplementarít medzi Programom Slovensko 2021 – 2027 v rámci Partnerskej dohody Slovenskej republiky 2021 – 2027 pre fondy EÚ, operačnými programami v rámci Partnerskej dohody Slovenskej republiky 2014 – 2020 pre EŠIF, Plánom obnovy a odolnosti a ostatnými nástrojmi podpory EÚ s cieľom zabezpečiť spoločné plánovanie a zvýšenie účinnosti investícií z fondov EÚ, EŠIF a Fondu obnovy a odolnosti (RRF).
Synergické a komplementárne účinky výziev PSK a POO sú posudzované aj vo vzťahu k iným programom EÚ, a to najmä Horizont Európa, Nástroj na prepájanie Európy (CEF), program LIFE, ERASMUS+, InvestEU, programy INTERREG, Fond pre spravodlivú transformáciu (FST), Fond pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF), Program Digitálna Európa (DEP), Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV), Fond pre vnútornú bezpečnosť (ISF), LEADER, Modernizačný fond, Inovačný fond a ALMA, rovnako podporujúcich významné investície v rôznych oblastiach, ktoré sú komplementárne vo vzťahu k intervenciám POO, ako aj Partnerskej dohody SR a Programu Slovensko 2021 – 2027.