Počas roka 2024 zorganizovalo MIRRI SR, ako gestor agendy politiky súdržnosti a využívania zdrojov z fondov EÚ na národnej úrovni, vnútroštátnu diskusiu a konzultačný proces k budúcej podobe politiky súdržnosti EÚ, ktorej výsledkom je Východisková pozícia SR k politike súdržnosti EÚ po roku 2027.

Východisková pozícia SR k politike súdržnosti EÚ po roku 2027 predstavuje aktívny vstup Slovenska do európskej diskusie o podobe eurofondov po roku 2027, čím umožní ovplyvniť legislatívne návrhy Európskej komisie k tejto politike ešte pred ich zverejnením (predpoklad jeseň 2025).

Schválený dokument bol vypracovaný participatívnym spôsobom. Sociálno-ekonomickí partneri (štátna správa, územná samospráva, zamestnávatelia, akademická obec, profesijné združenia, neziskový sektor) mali možnosť ovplyvniť tvorbu národnej pozície prostredníctvom účasti na viacerých aktivitách organizovaných MIRRI SR, ako napr. dotazníkový prieskum, diskusné okrúhle stoly, panelová konferencia – Národné kohézne fórum. Vecné relevantné a odborné informácie, poznatky a námety plynúce z praxe poskytli aj sociálno-ekonomickí partneri v rámci činnosti pracovnej skupiny Partnerstvo pre politiku súdržnosti.

Dôležitými zdrojmi pri tvorbe národnej pozície boli aj informácie z prebiehajúcich európskych diskusií a zo zverejnených dokumentov, napr. správ Enrica Lettu (o budúcnosti jednotného trhu) a Maria Draghiho (o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti).

Návrh Východiskovej pozície SR k politike súdržnosti EÚ po roku 2027 bol predmetom riadneho medzirezortného pripomienkového konania od 15. januára 2025 do 28. januára 2025 a prerokovaný Radou vlády SR pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ 13. februára 2025.

Schválený dokument vládou SR bude zaslaný Európskej komisii ako vstup Slovenska do formovania novej podoby a pravidiel tejto hlavnej európskej investičnej politiky.

Hlavné myšlienky národnej pozície možno stručne zhrnúť nasledovne:

  • Budúca politika súdržnosti musí ostať hlavnou európskou investičnou politikou, ktorá podporuje všetky regióny EÚ s cieľom znižovania regionálnych rozdielov, a zároveň prispieva k dosahovaniu európskych cieľov. Je preto nevyhnutné, aby v rámci budúceho viacročného finančného rámca mala politika súdržnosti vyčlenený adekvátny rozpočet, ktorý umožní plniť jej ciele.
  • Model zdieľaného riadenia politiky súdržnosti musí ostať zachovaný, odmietame centralizáciu riadenia tejto politiky.
  • Podporujeme širšie uplatnenie integrovaného územného rozvoja. Za dôležitú považujeme zvýšenú podporu udržateľného rozvoja miest, ale rovnako vnímame potrebu podporiť aj vidiecke oblasti.
  • Európska územná spolupráca musí byť aj naďalej pevnou súčasťou politiky súdržnosti a jej alokácia by mala byť posilnená.
  • Pre možnosť realizácie potrebných reformných opatrení podporujeme využitie a zdokonalenie už existujúcich mechanizmov (posilnenie prepojenia politiky súdržnosti s európskym semestrom a zefektívnenie mechanizmu základných podmienok) pri rešpektovaní tradičného cieľa politiky súdržnosti.
  • Pre zefektívnenie budúcej politiky súdržnosti považujeme za dôležité posilnenie jej výsledkovej orientácie a zjednodušenie jej pravidiel.

Východisková pozícia SR k politike súdržnosti EÚ po roku 2027