Signálom k naštartovaniu diskusií o formovaní budúcej podoby politiky súdržnosti po roku 2027 bola Ôsma kohézna správa „Súdržnosť v Európe do roku 2050“ (Správa EK), ktorú Európska komisia (EK) vydala vo februári 2022. Správa predstavuje prvý ucelený pohľad na dopad pandémie koronavírusu na regionálnej úrovni. Ukazuje tiež pozitívne aj negatívne trendy v regiónoch, mestách a vidieckych oblastiach EÚ. Správa hodnotí hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť v EÚ. Ukazuje, že menej rozvinuté regióny dobiehajú, ale že mnohé prechodné regióny uviazli v rozvojovej pasci.

Na Správu EK priamo reagovala Rada EÚ počas Predsedníctva Francúzska, ktorá v júni 2022 k správe prijala Závery. Zároveň počas predsedníctva Českej republiky prijaté Závery k politike súdržnosti obsahujú aj osobitnú časť k budúcnosti politiky súdržnosti.

DG REGIO v januári 2023 zriadilo Pracovnú skupinu na vysokej úrovni pre budúcnosť politiky súdržnosti zloženú z popredných expertov, predstaviteľov samospráv a tretieho sektora, ktorá v priebehu roka zasadala k 10 témam, ktoré sú kľúčové z pohľadu budúceho nastavenia politiky súdržnosti:

  1. Vytvorenie európskeho modelu rastu (31. január)
  2. Posilnenie odolnosti regiónov voči nastupujúcim výzvam (9. marec)
  3. Úloha politiky súdržnosti pri riešení rozdielneho vývoja európskych regiónov (27. apríl)
  4. Úloha politík PBA a stratégií rozvoja (23. máj)
  5. Geografia nespokojnosti v EÚ a regionálneho rozvojové pasce v EÚ (19. jún)
  6. Posilnenie územnej spolupráce a riešenie výziev v oblasti európskej integrácie (4. júla)
  7. Zakotvenie finančnej podpory z politiky v reformách, v kontexte európskeho semestra a v synergii s ostatnými politikami EÚ (14. septembra)
  8. Zvyšovanie účinnosti politiky prostredníctvom obnovených kondicionalít (10. októbra)
  9. Opätovné preskúmanie spôsobu implementácie s prihliadnutím na priority (14. novembra)
  10. Posilnenie schopnosti politiky reagovať na náhle otrasy a krízy (14. decembra)

Vo februári 2023 adresovala komisárka DG REGIO pre oblasť eurofondov, Elisa Ferreira, každému členskému štátu list s výzvou na zahájenie interných diskusií o budúcnosti politiky súdržnosti. Predmetný list je v súlade s plánovanými aktivitami Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). MIRRI SR organizovalo 30. mája 2022 v Bratislave stretnutie regionálnych ministrov zodpovedných za oblasť politiky súdržnosti. Závery so stretnutia zdôraznili aj do budúcnosti podporu prístupom založeným na dôležitosti územia (place-based approaches) a viacúrovňového riadenia, oprávnenosti všetkých kategórií regiónov, či HDP ako hlavného nástroja pre stanovenie výšky národnej alokácie na základe kategórií regiónov.

Na jeseň 2023 zverejnili svoje stanoviská k novej podobe politiky súdržnosti EÚ aj Európsky hospodársky a sociálny výbor a Európsky výbor regiónov. V novembri Rada EÚ počas Predsedníctva Španielska schválila závery o budúcnosti politiky súdržnosti, v ktorej sa uvádza pozícia Rady k perspektíve politiky súdržnosti po ukončení súčasného viacročného finančného rámca v roku 2027 vrátane jej hlavných čŕt, ktoré sa majú zachovať a rozvíjať v budúcnosti.

Začiatkom roka 2024 bola zverejnená záverečná správa HLG, ktorá spolu s 9. Kohéznou správou predstavujú dôležitý vstup do diskusií a prípravy novej politiky súdržnosti EÚ. 11. – 12. 4. 2024 sa uskutočnilo 9. Kohézne fórum v Bruseli, kde prebehla diskusia k 9. Kohéznej správe za účasti vysokých predstaviteľov európskych inštitúcií, ústredných vlád, regionálnych a miestnych predstaviteľov, hospodárskych a sociálnych partnerov, predstaviteľov mimovládnych organizácií a akademikov.

Do diskusií na európskej úrovni sa zapojili aj krajiny V4 + 7 (Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko), ktoré od novembra 2023 pripravovali Spoločnú deklaráciu k budúcnosti politiky súdržnosti po roku 2027. Deklaráciu podpísali ministri zodpovední za politiku súdržnosti na stretnutí 14. 5. 2024 v Prahe zorganizovanom v rámci predsedníctva Českej republiky vo V4. Cieľom spoločnej deklarácie je komunikovať EK záujmy krajín V4 a ďalších krajín strednej a východnej časti EÚ v súvislosti s nastavením priorít a procesov novej politiky súdržnosti po roku 2027, a tým ovplyvniť prípravu legislatívnych návrhov pre obdobie po roku 2027 zo strany EK.

18. 6. 2024 sa v Luxemburgu uskutočnilo zasadnutie kohéznej Rady pre všeobecné záležitosti (GAC/Cohesion), na ktorom SR zastupoval minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, Richard Raši. Hlavnými bodmi zasadnutia bola diskusia o prepojeniach medzi politikou súdržnosti a novým strategickým programom na roky 2024 – 2029 a prijatie záverov Rady k oznámeniu EK o 9. správe o súdržnosti. Hoci politika súdržnosti sa musí adaptovať na novú situáciu, členské štáty sa zhodli na zachovaní jej základných princípov: viacúrovňového a zdieľaného riadenia, zásady partnerstva a územnej dimenzie. Zároveň väčšina členských štátov potvrdila ako prioritu posilňovanie kapacít na strategické plánovanie a implementáciu politiky súdržnosti, najmä na regionálnej a lokálnej úrovni.

MIRRI SR pri príprave nového programového obdobia má záujem využiť skúsenosti širokého spektra sociálno-ekonomických partnerov združených v pracovnej skupine „Partnerstvo pre politiku súdržnosti“ a aktívne ich zapojiť do prípravy hneď od začiatku. MIRRI SR v roku 2024 zahájilo proces národných konzultácií k politike súdržnosti po roku 2027 s viacerými typmi aktivít, do ktorých zapája všetkých relevantných sociálno-ekonomických partnerov.