Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, otvoril 19. novembra 2024 v Bratislave diskusiu s ekonomickými expertami a analytikmi, zástupcami rezortov, územnej samosprávy, ale aj zamestnávateľov na tému aká by mala byť politika súdržnosti po roku 2027. Fórum je kľúčovou súčasťou konzultačného procesu zameraného na formovanie národnej pozície k budúcnosti politiky súdržnosti Európskej únie (EÚ), ktorá je už viac ako 20 rokov hlavným nástrojom na podporu rozvoja slovenských regiónov.

Panel I sa zameral na príspevok fondov EÚ k podpore národného hospodárstva a rozvoju regiónov na Slovensku. Analytici z rôznych inštitúcií, ako Inštitút pre stratégie a analýzy, Národná banka Slovenska (NBS) a Ekonomický ústav SAV, diskutovali o tom ako sa podarilo Slovensku využiť doterajšie európske zdroje, ktoré oblasti sa nám vďaka nim podarilo najviac rozvíjať a ako pomohli k zmierňovaniu regionálnych rozdielov. Diskutujúci sa zhodli, že hoci eurofondy mali pozitívny vplyv na znižovanie regionálnych rozdielov, samotné zaostávanie niektorých slovenských regiónov nebolo úplne odstránené. Politika súdržnosti EÚ, ktorá má za cieľ podporovať vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi, by v budúcnosti mala byť flexibilnejšia a viac zohľadňovať špecifiká jednotlivých území.

V rámci Panelu II zástupcovia územných partnerov spolu so zástupcami rezortov diskutovali o výzvach, ktoré čakajú Slovensko v nadchádzajúcom programovom období. Zdôraznili potrebu prioritizácie eurofondov na základe široko akceptovanej národnej investičnej stratégie a efektívnejšieho vyčlenenia zdrojov na kľúčové oblasti, ktoré budú mať najväčší vplyv na hospodársky rast a udržateľný rozvoj krajiny a regiónov. Diskutujúci sa zároveň zhodli, že je potrebné zjednodušiť administratívne procesy spojené s čerpaním eurofondov. Vysoká administratívna záťaž stále predstavuje problém, ktorý môže brzdiť implementáciu projektov a oneskoriť začiatok čerpania finančných prostriedkov.

Panel III sa sústredil na budúcnosť politiky súdržnosti EÚ po roku 2027, pričom diskusia sa zamerala na to, ako zosúladiť investičné a rozvojové potreby Slovenska s celoeurópskymi výzvami, či ako sa pripraviť na možné zníženie financií z fondov EÚ. Pozvaní experti sa zhodli, že zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ, demografické zmeny, ale aj zameranie na bezpečnosť a rozširovanie, budú kľúčové faktory, ktoré ovplyvnia politiku súdržnosti v nadchádzajúcich rokoch. V budúcnosti bude dôležité posilniť výsledkovú orientáciu politiky súdržnosti. Pri realizácii reforiem bude dôležité ich nastavenie na národné a regionálne potreby. Realizácia reforiem by jednoznačne nemala byť striktne viazaná na vyplácanie finančných prostriedkov na investície.

Závery a odporúčania z Národného kohézneho fóra budú podkladom do pripravovanej národnej pozície SR k budúcnosti politiky súdržnosti EÚ. Uvedený dokument bude vypracovaný participatívnym spôsobom a po schválení vládou SR zaslaný zástupcom Európskej komisie v prvom kvartáli 2025 ako vstup SR do formovania nových pravidiel pre využívanie zdrojov z fondov EÚ v nasledujúcom programovom období.

Zverejnenie návrhu budúceho viacročného finančného rámca EÚ a návrhov európskej legislatívy pre politiku súdržnosti po roku 2027 sa očakáva v priebehu roka 2025.

Dokumenty:

Program (PDF, 100 kB)
Prezentácia Panel I (PDF, 944 kB)
Prezentácia – Slovensko a fondy EÚ (PDF, 2,05 MB)
Prezentácia Panel II (PDF, 1,12 MB)
Prezentácia Panel III (PDF, 1,25 MB)
Prezentácia – Budúci demografický obraz Slovenska (PDF, 864 kB)