Prezentácia Programu Slovensko, ako jedného z dôležitých nástrojov pre rozvoj regiónov bola nosným motívom prvej zo série regionálnych konferencií pod názvom „Tvoríme lepšie Slovensko“, ktorá sa konala  dňa 20. apríla v Žiline.

Hlavným cieľom bolo predstavenie nového operačného Programu Slovensko 2021 – 2027. Dobrou správou je, že program prináša výrazné zmeny a zjednodušenia pre záujemcov o financie z Európskej únie. 

„Najväčšia reforma eurofondov v histórii Slovenska znamená pre rozvoj našich regiónov obrovskú šancu. Už nebude šesť operačných programov, každý s inými pravidlami ako doteraz, ale iba jeden program – Program Slovensko, s jednými pravidlami, metodikou a minimom byrokracie.“ uviedla vicepremiérka Remišová.  

Pre regióny prináša Program Slovensko i novú obrovskú šancu – sami budú v novom eurofondovom období rozhodovať o 2,13 miliarde EUR z takmer 13-miliardového balíka v rámci integrovaných územných investícií. Konkrétne pre mesto Žilina je vyčlenených 55,25 milióna EUR a pre Žilinský samosprávny kraj 107,41 milióna EUR. Pri tvorbe týchto projektov platí pravidlo „zdola nahor“ – o rozdelení financií sa rozhodne priamo v území a nie je potrebné súťažiť, ako to bolo doteraz. 

Na podujatí sa s aktuálnymi témami predstavili Regionálne centrum Žilina, tiež regionálne kancelárie Plánu obnovy a Úradu pre verejné obstarávanie.  

Séria ôsmich konferencií „Tvoríme lepšie Slovensko“ postupne zavíta do každého krajského mesta.